Türkiye vize koydu… Tacikistan: “Aynen karşılık verebiliriz”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan karara göre Tacikistan’ın umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarının Türkiye’ye yapacakları seyahatlerinde vize mecburiyeti getirildi.

Karar 6458 sayılı Yabacılar ve Uluslararası Koruma Kanunun 18 maddesi gereğince alındı.

Karar’da şu ifadeler yer aldı:

“Tacikistan’in umuma mahsus pasaport hamili vatandaşlarının Türkiye’ye yapacakları seyahatlerinde uygulanan vize muafiyetinin kaldırılmasına, 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanununun 18 inci maddesi gereğince karar verilmiştir.”

Kararın, Moskova’da Crocus City’deki terör saldırısını gerçekleştirdikleri açıklanan Tacikistan vatandaşı bazı sanıkların, bu eylemden önce Türkiye’ye gidip geldiklerinin açıklanması ve bu konuda Rusya basınında çok sayıda haber çıkmasından sonra alınması dikkati çekti.

Bu arada Tacikistan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’nin Duşanbe’ye Tacikistan vatandaşlarına uygulanan vize muafiyetinin kaldırıldığına dair resmi bir bildirimde bulunmadığı belirtildi.

Açıklamada, Tacikistan’ın karşılıklılık ilkesi uyarınca Türk vatandaşlarına yönelik vize zorunluluğu getirme konusunu değerlendirdiği kaydedildi.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x